27 - Farewell (1999)

25. dubna 2011 v 21:27 | Milan Chmelenský |  MUSICLIFE M.CHMELENSKÉHO
Skupina Farewell vznikla v první polovině devadesátých let, nejprve jako duo, později už jako trio. Kytarista Ladislav Kolský (syn L.Kolského - Lucia), Jaroslav Janovský - baskytara a bubeník Roman Jurek k sobě dlouho hledali vhodného zpěváka. Nakonec se rozhodli zůstat ve třech a zpěvu se ujal bubeník Roman. Po řadě demonahrávek, které vycházeli pouze na audiokazetách, nahrála skupina v roce 1998 své první CD ve vlastním studiu v Novém Sedle s názvem "Váhy".
V létě roku 1999 jsem se seznámil s Láďou Kolským, který mě pozval na zkoušku kapely. Přijel jsem i s klávesami a zahrál si s Farewell několik náhodných improvizací. Ty se zalíbily natolik, že nahrávky z této zkoušky o pár měsíců později vyšly na druhém CD skupiny "100% Improvized". CD vyšlo u plzeňské firmy Avik a bylo celkem úspěšné včetně recenzí v různých hudebních časopisech. S Farewell jsem odehrál i několik vystoupení, většinou v restauraci "U Kubátů" v Sokolově, kde měla kapela své zázemí, ale také např. v loketském přírodním divadle na 1.vzpomínkovém koncertu na zesnulého zpěváka Petra Nováka. V prosinci proběhl na Starém náměstí v Sokolově v rockovém klubu "U Earla" křest druhého CD, což bylo mé poslední vystoupení se skupinou. Farewell, hlásící se ke stylu jazz'n blues & rock, měli vše dobře rozjeté, ale rozhodli se udělat kariéru v Praze, a tak zmizeli z očí sokolovskému publiku. Po dalším půlroce opustil skupinu bubeník Roman Jurek a Farewell zmizeli v pražských zkušebnách a hledali vhodné spoluhráče, přičemž se jim už tolik nedařilo. Po té, co Láďa s Járou odletěli do USA na zkušenou, se o Farewell mluvilo už jen v minulém čase.
Bubeník Jurek na čas zakotvil ve skupině Triton a v roce 2002 skončil s muzikou natrvalo. Basák Jára po návratu z USA nehrál, ale později se k baskytaře vrátil a dnes žije v Praze. Kytarista Láďa založil v Praze mezinárodní kapelu "Fatty Lumpkin" a do USA se celkem často vrací za přáteli i za koncertováním.

zleva: Jaroslav Janovský, Roman Jurek, Ladislav Kolský a Milan Chmelenský (více foto v galerii)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 luk63 luk63 | 1. května 2011 v 13:00 | Reagovat

Pěkný článek, který mi připomíná události let 1999 + 2000, kdy jsem i já poznal Farewell a pravidelně chodil na jejich vystoupení (kromě zmíněných např. v Krásně s -123 min. a později přijeli z Prahy na Rockové sady do Kraslic). K těm demo nahrávkám můžu napsat, že mám MC Tma mého života. Demo bylo nahráno v KD Citice 7.8.1997 live Štefanem Škulavíkem, který nahrál a mixoval i CD Váhy.

2 pepa pepa | 29. listopadu 2011 v 20:39 | Reagovat

rád bych si poslech jejich tvorbu kde bych jí mohl najít?

3 musiclife-emerson musiclife-emerson | 1. prosince 2011 v 10:11 | Reagovat

Obě CD Farewell jsou rozebrána. Druhý titul 100% Improvized ačkoliv vyšel officiálně u firmy Avik, byl k mání pouze jako vypálená kopie. Nahrávky skupiny jsou pouze v soukromých sbírkách

4 pepa pepa | 2. prosince 2011 v 17:57 | Reagovat

děkuju

5 mouseova mouseova | E-mail | 7. září 2016 v 19:10 | Reagovat

Jára nejen že žije, ale i hraje v Praze:) Má skvělého bubeníka (USA - Brian Francis Reagan) a pár dalších parťáků v nové kapele...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama