18 - Plevel (1978)

12. září 2010 v 13:38 | Milan Chmelenský |  MUSICLIFE M.CHMELENSKÉHO
Folková skupina Plevel vznikla v Sokolově z podobně laděné country kapely "Velká jihozápadní" v roce 1974. Hráli v ní kytaristé: Láďa Štechr, Milan Jubánek, Miloslav Šťástka a flétnista Láďa Švihnos. V březnu 1976 odchází L.Štechr a ke kapele se připojuje kytarista a zpěvák bývalých big-beatových skupin Želvy, Four, Weed, Zdeněk Sýkora. Hned v dubnu získává Plevel 3.místo na krajské Portě, což byl bezesporu úspěch. Po vystoupení na přehlídce v České Třebové v roce 1977 odchází na vojnu Míla Šťástka a kapela hledá svou vlastní cestu. Na čas s Plevelem hraje i známý sokolovský písničkář Béďa Pingitzer v jazz-klubu v Chodově. Na podzim 1977 odchází na vojnu také Milan Jubánek. V únoru 1978 přichází do kapely na baskytaru Milan Chmelenský z rozpadlé skupiny Formace a trio Plevel mění styl k folk-rocku a díky i Švihnosově příčné flétně až k jazzovým improvizacím. Jak to při jednom vystoupení v Lokti oznámil konferenciér: "Teď Vám zahraje folk-blues-rock-jazzové trio Plevel o nichž zlí jazykové tvrdí, že jsou to Plesající velikáni". Možná, že na tom bylo trochu pravdy, neboť po vystoupení na Portě 1978 na Přátelství v Citicích se porota rozhodla, že nás pro nezařaditelnost našeho stylu nemůže ohodnotit. "Mimo Plevel jsem hrál záskoky s profi-kapelou Coleus prague a také se na čas objevil ve skupině Modul, ale to co jsme dělali s Plevelem se mě líbilo nejvíc. Mělo to tvář." Dvakrát jsme měli společné vystoupení s kapelou Magnolia Jazz orchestra včetně jam-session. Cestovali jsme na soutěž do České Třebové, kde jsme byli součástí divadelního pořadu "Poesie jak jsi pořád krásná" (poetická montáž z básní a sbírek Josefa Kainara a písní skupiny "Plevel".) V hlavních rolích vystoupili budoucí manželé Jan Hardrava a Marcela Hadincová. Náš program natolik zaujal porotu, že jsme v celkem velké konkurenci získali zvláštní cenu za nové pojetí malých divadelních forem. Koncem října jsme byli vybráni pro natáčemí československé televize v pořadu "Neděle v klubu", kde jsme nahráli dvě skladby. Blues o kolejích a Déšť. Celý ten průběh jak zvukového tak i obrazového natáčení byl pro nás příjemným zážitkem. Poznali jsme spolupracovníka televize a bývalého bubeníka skupiny Olympic Antonína "Jeňýka" Pacáka a sympaťáka, režiséra Karla Klihavce. Celý pořad byl čs.televizí vysílán až 11.3.1979, kdy Plevel již neexistoval. Po dohodě jsme na konci ledna založili rockovou skupinu Triton. Flétnista Vláďa Šihnos se ale rozhodl nepokračovat v nové formaci a s hudbou víceméně skončil.

ZLEVA: Vladimír Švihnos, Zdeněk Sýkora, Milan Jubánek a Miloslav Šťástka
Plevel 1977
Plevel 1978
Plevel v televizi

ZLEVA: režisér Karel Klihavec, Vladimír Švihnos, Zdeněk Sýkora a Milan Chmelenský
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Švihnos Švihnos | E-mail | 11. ledna 2011 v 10:31 | Reagovat

Zdravím Tě Milane.Hezkej blog,sž jsi mne dojal.Vláďa

2 musiclife-emerson musiclife-emerson | E-mail | Web | 11. ledna 2011 v 22:39 | Reagovat

Ahoj Vláďo. Jsem rád, že se na blogu ozve také někdo z mých bývalých spoluhráčů. Během několika dnů dám pár fotografií "Plevelu" do galerie.

3 v.švihnos v.švihnos | 24. května 2015 v 10:23 | Reagovat

[2]: Ahoj Milane.Omlouvám se ,že jsem se ozval až po takové době, ale před těmi dlouhými roky mi odešel počítač a znáš to- než jsem všechno nějak znovu posbíral na Tebe a hlavně na Tvůj blog jsem nějak zapoměl. Ještě jedmou pardon a stydím se. To že jsem se opět ozval způsobil synátor,jenž mi před chvílí z Haupštatu volal,že mne a Plevel našel náhodou na netu.Nu a tak hned píšu. Jak se máš a jak žiješ? Já se v současnosti pokouším postavit si české dudy a celkem se mi daří dobře.
Měj se a opět někdy napiš.
ahoj Vláďa
PS. Máš -li ještě nějaké fotky,prosím pošli,budu se v rodině prsit,jaký jsem to byl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama