12 - Extáze (1974-1975)

9. června 2010 v 10:11 | Milan Chmelenský |  MUSICLIFE M.CHMELENSKÉHO
V roce 1974 jsem nadále spolupracoval se Zdeňkem Sýkorou jako duo "Hedygo", přesto mě to více táhlo k tvrdší muzice v kapele. 7. července mě navštívili muzikanti ze sokolovské skupiny Extáze a nabídli mi místo zpěváka. O této kapele jsem slyšel samou chválu. Vznikla přesně 27.9.1973 a hrála jen ve třech: Jiří Zickler - sólová kytara, Josef "Kuba" Korec - baskytara a Vlastimil Vybíral - bicí + zpěv. Vzhledem k tomu, že bubeník byl zároveň sólovým zpěvákem, rozhodli se zkusit to se mnou. Nazkoušel jsem s Extázema několik skladeb od Deep Purple, Uriah Heep a pár vlastních věcí. Problémem ale byla skutečnost, že jsem v té době vykonával práci číšníka a to s muzikou nikdy nešlo moc dohromady. Kapela odehrála asi dvě, tři vystoupení beze mě v době, kdy já měl službu. Když se konečně sešlo mé volno s vystoupením skupiny, bylo Extázím zakázáno hrát. Při jedné odpolední zábavě v Rotavě se to před kavárnou porvalo a MěNV Rotava podal na skupinu stížnost adresované kulturnímu středisku v Karlových Varech.  Píše se v ní mimo jiné toto: "Přednes hraných skladeb byl výlučně zaměřen na západní skladatele s obsahem vyvolávající emociální náladu u mladých lidí jak to nese název souboru....Žádáme vás proto, aby jste znovu a odpovědně zvážili svoje rozhudnutí o udělení povolení k produkci tomuto souboru, a zejména vzali v úvahu usnesení ÚV KSČ ke komunistické výchově mládeže". Tak tedy díky nějaké rvačce, která se odehrála mimo prostory kavárny, bylo Extázím zakázáno veřejně vystupovat za úplatu a tím de facto skončila jedna éra nadějné skupiny. Bubeník Vlasta Vybíral odešel za měsíc na dva roky vojny. Jirka Zickler začal zkoušet v nové kapele s bubeníkem Janem Samkem a Josef Korec plánoval jinou skupinu s Petrem "Charliem" Radkovem.
                   V lednu 1975 jsem se opět dal dohromady s Jirkou a Kubou. Jejich nové hudební pokusy nevyšly a tak jsme si slíbili, že to spolu zase zkusíme. Zkušebnou se tentokrát stal jeden ze skladů na OSP v Sokolově. Velkým problémem ale bylo sehnat bubeníka. Zkoušeli jsme tedy jen ve třech bez bicích, což nemohlo mít dlouhého trvání. Všichni oslovení bubeníci buďto neměli zájem a nebo hráli v jiných kapelách a když chyběla i trpělivost musel přijít konec.
                   I když skupina Extáze již řadu měsíců neexistovala, přesto se dá říci, že definitivní tečkou za touto kapelou bylo poslední vystoupení na učilišti v Královském Poříčí. Stalo se tak 26.3.1975, kdy jsme v sestavě Jiří Zickler - sólová kytara, Josef "Kuba" Korec - baskytara, Jan "Sam" Samek - bicí a Milan Chmelenský - sólový zpěv, odehráli velmi živé vystoupení, které bylo zároveň posledním co se názvu Extáze týče.


Extáze 1973
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 luk63 luk63 | 15. června 2010 v 19:25 | Reagovat

Ahoj Mechu. O extázích jsem věděl jako malej kluk, páč jsem chodil do školy s Vláďou "Korčaginem" Korcem a ten mi říkal, že jeho starší brácha hraje na basu v týhle kapele. Ale to mi bylo teprv 11 - 12 let a naživo jsem neměl tu příležitost je slyšet.

2 Jarda Jarda | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 1:08 | Reagovat

Pěkný článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama